Medvědí (r)evoluceVyschlé druhé největší jezero Bolívie Poopo. Dlouhodobě tající ledovce a zvyšující se hladiny oceánů. O globální oteplování se stále vede mnoho sporů a jeho četní odpůrci ho s vervou nepřetržitě odmítají. V posledních letech se ale ve zvířecí říši objevil zatím téměř neznámý jedinec, který by svou existencí mohl ztělesňovat nesmírně pádný argument pro to, proč by i ti nejzarytější kritici zmíněného oteplování měli tuto teorii začít brát vážně.
Když velšský novinář a badatel Sir Henry Morton Stanley roku 1887 po své cestě do Afriky prvně upozornil na existenci pralesní antilopy Okapi, byla z toho celosvětová zoologická senzace. V té době bylo objevení tak velikého a dosud neznámého zvířete, natož pak savce, obrovskou raritou. V současnosti by se takový rozruch v živočišné říši mohl konat znovu. Zatím o něm ale málokdo ví. A to vše kvůli jednomu stupni Celsia.
Tips a Taps. Dva medvědi, kteří představují hlavní divácké atrakce a zároveň maskoty zoo v německém Osnabrücku. Zprvu tato informace zřejmě nepůsobí nijak zvláštně. Vždyť v nedávné minulosti bylo kupříkladu tváří berlínské zoo polární medvídě Knut. Knutovi se šelmy z Osnabrücku vzhledem notně podobají. Jenomže s polárním medvědem nejsou zcela stejné. Jejich kožichy jsou oproti tomu Knutovu – typicky bílému – zbarvené do béžového až světle hnědého odstínu. A jsou tu i další nesrovnalosti. Hrb mezi lopatkami, který je charakteristický spíše pro medvěda grizzlyho. Stejně tak dlouhé drápy (delší než v případě polárního medvěda), které osnabrüčtí maskoti též mají. Celou záhadu vysvětluje cedule na výběhu, na níž je napsáno: Tips & Taps – Die Hybridbären. Američan Jim Martell se na šelmu, kterou právě zastřelil, díval lehce nedůvěřivě. Zaplatil 45 tisíc dolarů za to, aby mohl na kanadském Banksovo ostrově skolit polárního medvěda. Tím ovšem jeho úlovek nebyl. Eskymácký stopař Roger Kuptana, který Martellovi při lovu 16. dubna 2006 pomáhal, s úžasem vyřkl, že by se mohlo jednat v jeho řeči o takzvaného nanulaka. Tedy hybrida mezi polárním medvědem a grizzlym. Hybrida, pro nějž se nyní po několika letech ujalo nejlépe jméno Pizzly. Za všechno můžou lososi a sobi Tips a Taps se narodili už v roce 2004. Jenomže to bylo v zajetí. Úlovek Američana Martella o dva roky později ukázal na to, že Pizzly nemusí přijít na svět pouze za zdmi zoo. Jak je to ale možné? Proč se tak nestalo o tisíce let dříve? Jakto že jsou medvědi z Osnabrücku a Martellův úlovek takovou senzací, když přitom Pizzlyů mohlo být po světě už na stovky tisíc či snad milionů. Jeden stupeň Celsia se může jevit jako banalita, kterou drtivá většina z nás ani nijak nezaznamená. To ale neplatí pro přírodu. Právě oteplení o jeden stupeň způsobilo, že teplejší voda a vzduch vyhnala lososy a soby výš na sever. S nimi se ale na sever musel vydat i medvěd grizzly, pro něhož ryby a přežvýkavci představují významnou část jídelníčku. Naopak na severu začalo ledu ubývat, což se nelíbilo polárnímu medvědovi. Ten byl zvyklý lovit na zamrzlých mořích, jenomže při velkém tání byl nucen se přesunout na pevnou zem. A tehdy se laicky řečeno protnula teritoria obou druhů medvědů, kteří se ve volné přírodě do té doby spolu prakticky nesetkali… Jak konkrétně vypadá zmíněné „protnutí teritorií“, které tak překvapilo nic netušícího lovce Martella s jeho pomocníkem Kuptanou, nyní můžeme živě demonstrovat ve zmíněné osnabrücké zoo. Co všechno nebo lépe řečeno koho všeho nám globální oteplování v budoucnu představí? A co když změna klimatu nemá na svědomí pouze Pizzlyho, ale i další živočišné druhy, o kterých zatím nevíme… |
NovinkyPole nevšedních chutí – to je FieldRestaurace Field otevřela teprve před rokem, ale za tu krátkou dobu získala mnoho fanoušků. Přinesla totiž do české gastronomie něco zcela nového. Nabízí neobvyklou prezentaci jídel a provokuje použitými ingrediencemi. Jestli je v Praze restaurace, která má opravdu osobitý styl a nabízí nevšední chuťový i vizuální zážitek, je to Field.
Kam zajít26. 1. 20:30, MeetFactory
Bohemian Like You: Com Truise 31. 1. 19:00, Roxy English below: Jeremih 18. 12. 2015 - 7. 2. 2016, Galerie Jaroslav Fragnera Sakrální prostor |